JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Zdraví

Bylinkové čaje

Bylinné čaje - 10 nejlepších

Bylinné čaje byly po staletí. Navzdory svému názvu bylinné čaje nejsou pravdivé čaje vůbec. Pravé čaje, včetně zeleného čaje, černého čaje a čaje oolong, se vyrábí z listů rostliny Camellia sinensis neboli Čajovníku čínského.

Na druhou stranu, bylinné čaje jsou vyrobeny ze sušeného ovoce, květin, koření nebo bylin. To znamená, že bylinné čaje mohou pocházet z široké škály chutí a chutí a představují lákavou alternativu k sladkým nápojům nebo vodě.

Kromě toho, že jsou chutné, některé bylinné čaje mají vlastnosti podporující zdraví. Ve skutečnosti byly bylinné čaje používané jako přírodní léčiva pro různé nemoci po staletí.

Zde je seznam 10 zdravých bylinných čajů, které budete chtít vyzkoušet.

1.Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je nejčastěji známý pro jeho uklidňující účinky a často se používá jako pomoc při spánku. Dvě studie zkoumaly účinky heřmánkového čaje nebo extraktu na problémy se spánkem u lidí. V jedné studii s 80 ženami po porodu, které se potýkají s problémem spánku, pitím heřmánkového čaje po dobu dvou týdnů vedl ke zlepšení kvality spánku a snížení symptomů deprese.

Další studie u 34 pacientů s nespavostí zjistila marginalní zlepšení při nočním probuzení, čas usínání a denní fungování poté, co užil výtažek z heřmánku dvakrát denně.

Navíc heřmánek nemusí být užitečný pouze jako pomoc při spánku. Předpokládá se také, že má antibakteriální, protizánětlivé a jaterní účinky. Studie na myších a krysách nalezly předběžné důkazy, že heřmánek může pomoci při boji proti průjmu a žaludečních vředů.

Jedna studie také zjistila, že heřmánkový čaj snížil příznaky premenstruačního syndromu, zatímco další studie u lidí s diabetem typu 2 zaznamenala zlepšení hladin glukózy v krvi, hladiny inzulínu a lipidů v krvi

I když je zapotřebí další výzkum pro potvrzení těchto účinků, předběžné důkazy naznačují, že heřmánkový čaj může nabídnout celou řadu příznivých účinků na zdraví.

2.Mátový čaj

Mátový čaj je jedním z nejčastěji používaných bylinných čajů na světě. I když je nejpoužívanější, podporuje zdraví zažívacího traktu, má také antioxidační, protirakovinné, antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Většina těchto účinků nebyla u lidí zkoumána, takže není možné vědět, zda by mohly vést k přínosům pro zdraví. Několik studií však potvrdilo příznivý účinek máty peprné na trávicí trakt.

Několik studií ukázalo, že přípravky z mátového oleje, které často obsahovaly i jiné bylinky, mohou pomoci zmírnit trávení, nevolnost a bolest žaludku.

Důkazy také ukazují, že olej z máty peprné je účinný při křečích ve střevech, jícnu a tlustém střevě.

Studie opakovaně zjistily, že olej z máty peprné je účinný při zmírnění příznaků syndromu dráždivého střeva.

Když budete mít zažívací potíže, ať už to jsou křeče, nevolnost nebo zažívací potíže, mátový čaj je skvělý přírodní lék, který musíte zkusit.

3.Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je aromatický nápoj, který má plno zdravých antioxidantů bojujících proti chorobám.

Pomáhá také bojovat proti zánětu a stimuluje imunitní systém. Tento čaj je známý, jako účinný lék na nevolnost.

Studie důsledně zjišťují, že zázvor je účinný při zmírnění nevolnosti, zejména v raném těhotenství.

Důkazy také naznačují, že zázvor může pomoci předejít žaludečním vředům a zmírnit trávení nebo zácpu.

Zázvor může také pomoci zmírnit bolestivou menstruaci nebo bolestivé období. Řada studií zjistila, že zázvorové kapsle snižují bolest spojenou s menstruací.

Ve skutečnosti dvě studie zjistily, že zázvor je stejně účinný jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen.

Nakonec, některé studie naznačují, že zázvor může nabízet zdravotní přínos pro osoby s diabetem, ačkoli důkazy nebyly pevné. Tyto studie zjistily, že zázvorové doplňky pomohly s kontrolou hladiny cukru v krvi a hladinami lipidů v krvi.

4.Ibiškový čaj

Ibiškový čaj je vyroben z barevných květů rostliny ibišku. Má růžovo-červenou barvu a osvěžující chuť. Můžete si ho vychutnat teplý nebo ledový.

Kromě své odvážné barvy a jedinečné chuti, čaj ibišek nabízí zdravé vlastnosti.

Například Ibiškový čaj má antivirové vlastnosti a studie ze zkumavky ukázaly, že jeho extrakt je vysoce účinný proti kmenům ptačí chřipky. Nicméně, žádný důkaz neukázal, že pití čaje vám může pomoci v boji proti virům, jako je chřipka.

Řada studií zkoumala účinky čaje ibišku na vysokých hladinách lipidů v krvi. Několik studií zjistilo, že je účinná, ačkoli velká revizní studie zjistila, že nemá významný vliv na hladinu lipidů v krvi.

Ukázalo se však, že ibiškový čaj má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak.

Ve skutečnosti mnoho studií zjistilo, že čaj ibišku snižuje vysoký krevní tlak, i když většina studií nebyla vysoce kvalitní.

Navíc další studie zjistila, že užívání ibiškového čajového extraktu po dobu šesti týdnů významně snižuje oxidační stres u mužských fotbalistů.

Ujistěte se, že nepoužíváte Ibiškový čaj, jestliže užíváte hydrochlorothiazid, diuretikum, protože se mohou vzájemně ovlivňovat. Čaj z ibišku může také zkrátit účinky aspirinu, takže je lepší užívat s 3-4 hodinovým odstupem.

5.Echinacea čaj

Echinacea čaj je velmi populární lék, který zabrání a zkrátí nachlazení.

Důkazy ukázaly, že echinacea (Třapatka) může pomoci posílit imunitní systém, který by mohl pomoci tělu bojovat proti virům nebo infekcím.

Mnoho studií zjistilo, že echinacea může zkrátit trvání běžného nachlazení, snížit závažnost jeho symptomů nebo dokonce zabránit.

Výsledky jsou však v rozporu. Tím je obtížné zjistit, zda pozitivní výsledky jsou způsobeny echinaceou nebo náhodnou náhodou.

Proto není možné definitivně říci, že užívání echinacea pomůže s běžným nachlazením.

Přinejmenším tento teplý bylinný nápoj může pomoci uklidnit vaše bolení v krku nebo uklidnit ucpaný nos.

6.Rooibos čaj

Rooibos je bylinný čaj pocházející z Jižní Afriky. Je vyroben z listů rostliny rooibos nebo červeného keře rostliny. Jihoafričané ji historicky používají pro léčebné účely, ale na toto téma je velmi málo vědeckého výzkumu.

Bylo však provedeno několik studií na zvířatech a na člověku. Zatím studie neprokázaly, že jsou efektivní pro alergie a ledvinové kameny.

Nicméně jedna studie ukázala, že Rooibosový čaj může být prospěšný pro zdraví kostí. Jedna studie nazančuje, že Rooibosový čaj spolu se zeleným a černým čajem mohou stimulovat buňky, které se podílejí na růstu a hustotě kostí.

Stejná studie zjistila, že čaje také snižovaly markery zánětu a buněčné toxicity. Vědci naznačují, že to může být důvod, proč je pití čaje spojena s vyšší hustotou kostí.

Navíc předběžné důkazy ukazují, že rooibosový čaj může pomoci předcházet srdečním onemocněním.

Jedna studie zjistila, že rooibosový čaj inhibuje enzym, který způsobuje ucpání krevních cév, podobně jako u běžných léků krevního tlaku.

Další studie zjistila, že pití šesti pohárů rooibosového čaje denně po dobu šesti týdnů snížilo hladinu LDL cholesterolu a tuků v krvi a zvýšilo "dobrý" HDL cholesterol.

Je zapotřebí mnohem více výzkumu k potvrzení těchto účinků a objevení dalších výhod. Avšak předběžné důkazy ukazují slib.

7.Šalvějový čaj

Šalvějový čaj je dobře známý pro jeho léčivé vlastnosti.

Řada studií na zvířatech a lidí ukázalo, že je šalvěj pro kognitivní funkci přínosný.

Četné studie prokázaly zlepšení nálady, duševních funkcí a paměti u zdravých dospělých osob poté, vzali jeden z několika různých druhů šalvějí.

Navíc jedna malá lidská studie zjistila, že šalvějový čaj zlepšuje hladinu lipidů v krvi, zatímco další studie na potkanech zjistila, že šalvějový čaj je chráněn před rozvojem rakoviny tlustého střeva.

Šalvějový čaj vypadá jako zdravá volba, která prospívá tlustému střevu a srdci.

8.Meduňkový čaj

Meduňkový čaj má světlou, citronovou chuť a zdá se, že má vlastnosti podporující zdraví.

V malé studii s 28 lidmi, kteří pili čaj z ječmene nebo čaj z citrónového balzámu po dobu šesti týdnů, čajová skupina s citrónovým balzámem měla zlepšenou elasticitu tepen. Arteriální tuhost je považována za rizikový faktor pro srdeční onemocnění, mrtvici a mentální pokles.

Řada studií ukázala, že citrónový balzám (Meduňkový čaj) zlepšuje náladu a duševní výkonnost.

Dvě studie zahrnující 20 účastníků hodnotily účinky různých dávek extraktu z citrónového balzámu. Zjistili zlepšení jak v klidu, tak v paměti.

Další malá studie zjistila, že výtažek z citrónového balzámu pomohl snížit stres a zlepšit dovednosti v oblasti zpracování matematiky.

Nakonec další malá studie zjistila, že čaj z citrónového balzámu snižuje úzkosti.

9.Šípkový čaj

Šípkový čaj se vyrábí z plodů růže.

Má vysoký obsah vitamínu C a užitečné rostlinné sloučeniny. Šípkový čaj je také dobrým zdrojem vitaminu A, což je další posilovač imunitního systému.

Šípky jsou široce uznávané k léčbě revmatoidní artritidy. Snižuje bolest a zlepšuje celkovou náladu pacienta. U lidí, kteří užívali šípkový čaj došlo k významnému snížení bolesti, ztuhlosti a zánětu kloubů.

Jedna předběžná studie zjistila, že užívání prášku z růžového hrotu po dobu 8 týdnů snižuje hloubku vrásek kolem očí a zlepšuje vlhkost a pružnost pokožky.

10.Mučenkový čaj

Listy, stonky a květy rostliny Mučenky jsou používány k výrobě Mučenkového čaje.

Mučenkový čaj se tradičně používá k léčbě úzkosti a zlepšení spánku. Ve skutečnosti se zjistilo, že Mučenka je stejně účinný lék, jak lék na úlevu od úzkosti.

Například jedna studie zjistila, že pití čaje Mučenka po dobu jednoho týdne výrazně zlepšila kvalitu spánku.

Mučenkovž čaj se zdá být dobrou volbou, pokud jde o zmírnění úzkosti a podporovat klid.

Sečteno a podtrženo

Bylinné čaje pocházejí z mnoha lahodných chutí a jsou přirozeně bez cukru a kalorií. Mnoho bylinných čajů také nabízí zdravotní účinky a moderní věda začala ověřovat některé z jejich tradičních použití. Ať už jste milenka čaje nebo nováček, nebojte se dát těmto 10 bylinným čajům možnost.

Autor: Lukáš Vilímek

Přihlášení do klubu