Lecitin (někdy psáno také lecithin), jinak také fosfatidylcholin, patří mezi fosfolipidy. Jedná se o látku, která má zásadní vliv na správnou funkci všech buněk v těle. Nejkoncentrovanější je výskyt lecitinu v játrech, mozku a nervovém systému, srdci, plících a také ve svalové tkáni. Je součástí buněčné membrány, pro jejíž tvorbu má zásadní význam. Lecitin se vyskytuje nejen u lidí, ale také u zvířat, rostlin a dalších živých organismů.
Lecitin umožňuje emulgaci (mechanické rozptýlení dvou vzájemně nemísitelných kapalin) vody a tuků. Používá se tak jako emulgátor pro potraviny i krmivo a v Evropské unii je pod označením E 322 povolen jako přídavná látka v potravinářském průmyslu. Pro průmyslové využití se lecitin vyrábí zejména ze sóji.
Lecitin má kladný vliv na řadu tělesných funkcí. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a preventivně působí proti ateroskleróze. Velmi důležitý je také pro správnou funkci mozku, protože jeho podstatnou součástí je cholin. Tato látka se v těle přeměňuje na acetylcholin, který je zásadní pro řízení paměti a svalové činnosti, respektive pro přenos nervových impulsů. Lecitin blahodárně působí na pacienty trpící Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou, stařeckou demencí a dalšími neurologickými nemocemi. Používá se rovněž při léčbě nemocných jater a žlučníku, nebo i preventivně pro zvýšení odolnosti jater.
Lecitin je ale také oblíbeným potravinovým doplňkem pro sportovce, protože pozitivně ovlivňuje výkonnost a také zrychluje regeneraci po sportovním výkonu. Kladně působí i na hojení a přeměnu tuků na energii, což lecitin činí látkou oblíbenou při hubnutí.
Lecitin se používá v potravinářském průmyslu, přidává se také jako přísada do krmiva hospodářských zvířat. Důležitou roli ale hraje i v chemickém, stavebním, kosmetickém a oděvním průmyslu. Bývá také součástí přípravků na ochranu rostlin.