Zdraví

Dělená strava

Jestli je dělená strava dietou nebo životním stylem přesně nikdo nepoví, ale jisté je, že z hlediska dlouhodobějšího působení na organismus, nezpůsobuje jo-jo efekt a člověk při ní nestrádá živiny.

Původně byla dělená strava pro lidi s onemocněním ledvin, ale dnes jí má v oblibě značné procento naší populace. Název dělená strava si získala i z toho důvodu, že je při ní potřeba stravu rozdělit na sacharidové, bílkovinné a neutrální potraviny. Tím, že se tyto složky nemísí dohromady, trávicí trakt není přetěžován a výsledkem je redukce hmotnosti, i když pomalejší.

V čem spočívá ono kouzlo redukce váhy

Každý den má člověk povoleno užívat buď potraviny sacharidové nebo bílkovinné, ale dohromady ne, jen s potravinami neutrálními. Tyto potraviny se mají střídat, rozhodně není dobré jíst třeba týden jen sacharidová nebo naopak bílkovinná jídla. Někdo tvrdí, že stačí 4 hodiny k tomu, aby se potraviny vzájemně nemísily, ale pokud chcete skutečně zhubnout, zkuste se pro začátek držet jasných pravidel.

Současně dochází také k uvědomění si, že člověk začíná nový dietní režim a hubne nejen díky tomu, že se celkově snížil energetický příjem, ale i tím, že je motivován něco změnit. Zařadil do jídelníčku více ovoce, zeleniny, pitný režim a pohyb. Efekt sice přichází pozvolna, ale rozhodně stojí za to, když vydrží jako životní styl.

Dělená strava - Co přesně konzumovat

Z bílkovin je to převážně maso - jakékoliv mimo vepřového, ale nesmažit. Nahradit se občas dá i sójovou variantou. Člověk by neměl zapomenout na mléčné výrobky a vejce, je tu hodně bílkovin. Z ovoce jsou vhodné citrusové plody, hrušky, meruňky, třešně, broskve a kyselejší jablka. K pití si člověk může dopřát ovocné čaje, suché nebo šumivé víno.

Ze sacharidů jsou to produkty z celozrnné mouky a rýže, dále jsou povoleny brambory, kukuřice a kapusta. Sacharidy lze doplnit o banány, hroznové víno, sušené ovoce a fíky společně s medem. Takto připravená svačinka zasytí na hodně dlouho. K pití jsou to ovocné přírodní šťávy, sirupy, džusy, ale i třeba pivo.

Z neutrální potravinové škály člověk může zvolit mléčné výrobky s 50 % tukem a více, jinou