Hliník je nejrozšířenějším kovem na světě a používá se při výrobě mnoha každodenních výrobků. Kuchyňské nádobí je vyrobeno z hliníku, plechovky od sody jsou hliníkové a hliníková fólie se nachází ve většině kuchyní. Hliník je také v antacidách, aspirinu, očkovacích látkách a dokonce i v mouce. Na rozdíl od vitamínů, minerálů a stopových prvků tělo nepotřebuje hliník. Hliník není žádný nevinný nebo neškodný účastník. Hliník se hromadí v ledvinách, mozku, plicích, játrech a štítné žláze, kde konkuruje vápníku pro absorpci a může ovlivnit skeletální mineralizaci. U kojenců to může zpomalit růst.
Co je hliníková fólie?
Alobal či hliníková fólie je hliník upravený do kovových plátků. Vyrábí se válcováním velkých hliníkových desek, dokud jejich tloušťka nepřesahuje 0,2 mm. Používá se průmyslově pro různé účely, včetně balení, izolace a přepravy. Je také široce dostupný v obchodě s potravinami pro domácí použití. Doma lidé používají hliníkovou fólii pro skladování potravin, pokrývají plochy na pečení a zabalují potraviny, jako je maso, aby se zabránilo ztrátě vlhkosti při vaření. Lidé mohou také používat hliníkovou fólii k tomu, aby zabalili a chránili jemnější potraviny, například zeleninu, při grilování.
Proč je působení hliníku škodlivé?
Stejně jako cigaretový kouř poškozuje funkci plic a působení UV záření poškodí pokožku, hliník je útočníkem a jeho cílem je váš centrální nervový systém. Studie ukazují, že toxické kovy přispívají k mozkovým onemocněním tím, že produkují oxidační stres a hliník je jedním z nejhorších delikventů. Převládající přesvědčení po celém světě spočívá v tom, že hliník je spojen s degenerativními onemocněními mozku, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Hliník: špatný pro váš mozek
Podle Země Washington DC se Spojené státy a kanadské regulační agentury zajímají o hliník jako potenciální rizikový faktor u starších kognitivní poruchou. Dává to smysl, výzkum ukazuje, že hliník může způsobit toxický, oxidační stres v mozku a studie mozkové pitvy u starších osob zjistila, že mají hladiny hliníku 20x vyšší než skupina ve středním věku. Agentura pro toxické látky a nemoci, která je součástí amerického ministerstva zdravotnictví a humanitních služeb, uznává hliník jako jeden z několika kovů, o kterých je známo, že ovlivňují neurologický systém. Co se týče hliníku, největším problémem v oblasti mozku je Alzheimerova choroba.
Hliník a Alzheimerova choroba
Mnoho z oficiálních otázek týkajících se toxicity hliníku se zvláště zabývá jeho spojením s Alzheimerovou chorobou. Odborníci souhlasí, že expozice hliníku je něco, čeho se musíme obávat.
Kalifornská univerzita Irvineho oddělení lékařství uvádí, že hliník způsobuje zánět v mozku. Není překvapením, že Alzheimerova choroba je často spojena se zvýšeným zánětem.
Univerzitní lékařská škola v Bělehradě zveřejnila informace, které ukazují, že pitná voda s vysokou koncentrací hliníku a nízkou koncentrací fluoridu je spojena s rizikem Alzheimerovy choroby.
Hliník jako pracovní nebezpečí
Působení hliníku je bohužel spojeno s některými povoláními, jako je těžba, tovární práce a svařování. Svařování může být obzvláště znepokojivé, protože vytváří výpary, které při vdechování posílají hliník přímo do plic, kde se uvolňují do krve a distribuují do kostí a mozku. Vědci opakovaně zkoumali důsledky vdechování výparů z hliníku a výsledky jsou ponuré. Byly citovány účinky na paměť a koncentraci. Italská studie, která porovnávala 64 pracovníků vystavených působení hliníku prachem ukázala, že výrazně vyšší hladiny hliníku u vystavených zaměstnanců a nálezy naznačovaly, že hliník má vinu za včasné neurotoxické účinky.
Snižte působení hliníku
Hliník je jedním z nejvíce hojných kovů na Zemi a pronikl hlavním proudem do té míry, že je prakticky nemožné úplně se vyhnout působení. Můžete však přijmout určitá opatření ke snížení působení. Používejte skleněné nádobí namísto hliníku. Vyhněte se hygienickým produktům (antacidům, deodorantům) s hydroxidem hlinitým, jsou k dispozici přírodní náhražky. Vyhněte se zpracovaným a zmrazeným potravinám, jejich nádoby mohou obsahovat hliník. Místo toho se rozhodněte pro čerstvé, organické ovoce a zeleninu a potraviny se zodpovědným obalem.
Autor: Lukáš Vilímek