Kdo by nechtěl být mladší, štíhlejší a zdravější?  Mnoho těchto potravin jste určitě znali. Ale neuškodí si tyto užitečné informace zopakovat.

 

1. Fenykl

Fenykl lidstvo používá již dlouho. Stačí po jídle rozžvýkat půl lžičky koření. To je denní dávka. Sušené semena fenyklu se používají již tisíc let na problémy s trávením. Fenykl obsahuje vlákninu, hořčík, vápník a železo.

2. Losos

Luxusní jídlo, které se dokonce konzumuje o bez tepelné úpravy. Dnes již většina lososů pochází z akvakultury. V našich zeměpisných délkách se často nahrazuje tzv. pstruhem lososovitým, který má růžové maso, což je způsobeno krmením pstruhů. Maso z těchto ryb obsahuje omega3masné kyseliny a vitamín D, je vysoce dietní. Odbourává tuk.  Lze jej užívat při všech dietách.  Stále více se dnes chovají pstruzi i v mini - akvakulturách u rodinných domků. Dokonce i v zahradních bazéncích.  Roste rychle, z 10 cm velké násady v ceně 10 Kč doroste 30 cm za cca 6 měsíců.  Ryby jsou v ČR velmi málo konzumované. Doma vypěstované ryby mají možnost být mnohem zdravější a absolutně čerstvé. Navíc cenově dostupné.  Ryby má totiž unikátní vlastnost. Dokáže přeměnit 50 - 100 % potravy na bílkovinu. To neumí ani slepice, ani kráva. Králík má "výtežnost"  cca 10 %.

Ryba domácí, doma na zahrádce pěstovaná, tak může být zdravou, snadno dosažitelnou potravinou.

3. Slepičí vejce

Tak dlouho nás cholesterolový průmysl přesvědčoval, že jsou škodlivá, až tomu nikdo nevěří. Vejce je ideální strava pro nový život, ale také pro lidský organismus. Vejce jsou plná bílkovin, ideální stravou ke snídani. Pokud snídáte vejce, v průběhu dnes se již nepřejídáte. Obsahují dokonce vitamín B12, který je velmi důležitý v boji s vysokým  hymocysteinem - civilizačními nemocemi, včetně rakoviny. Obsahuje i cholin, a vitamín D. Z bílku vejce se vyrábí i dietní šmakoun. Pokud jej budete vyrábět doma, není to drahé. Pro vás je ale výhodnější konzumovat i žloutek. Zvlášť výživné může být i syrové vejce, nebo pečené v ohni. Vyzkoušejte. Nebudete litovat. 

Naše babičky asi nebyly hloupé, když slepice byly v každém dvorku. Snadno zlikvidují odpad z kuchyně. V Anglii dokonce některé obecní úřady rozdávaly dvě slepice za účelem snížení produkce odpadu. U jedné slepice vyrobíte 13 porcí výživné polévky a až 6 hlavních jídel. Pokud slepici vaříte, zase je to dietní jídlo.

4. Olivový olej

Obsahuje zdravé mono ne nasycené tuky, které odbourávají náš tuk. Kontroluje hladinu cukru v krvi, a tím pocit hladu. Dodává pocit sytosti. Doporučená denní dávka je maximálně jedna polévková lžíce. Ideální je panenský olivový olej.

5. Chřest

Je výborná jarní potravina. Doporučuje se dušený chřest pokapaný citronem a olivovým olejem jíst několikrát týdně. Ideální je do červených třešní. Má velké účinky a je tím proslulý, jako afrodiziakum.

6. Celozrnná strava

Celozrnná strava snižuje množství inzulínu v těle. Což snižuje množství tukových buněk. Má mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů.  Obsahuje mnoho vlákniny. Má perfektní, nenahraditelné vlastnosti při masáži střev.

Pozor, někdy se celozrnné výrobky zaměňují za obarvené pečivo. Proto je lépe, mlít si mouku doma a péct si vlastní pečivo. Víte, tak z čeho je takový výrobek upečený a taky často lépe chutná.

7. Banány

Banány jsou bohaté na draslíku. Snižují nadouvání. Snižují obsah sodíku a vody v těle. Pozor, zda nejsou příliš chemické.

8. Řecký jogurt

Je vhodný i pro alergiky. Obsahuje o 20 % více vápníku, než běžný jogurt. Zpomaluje tvorbu hormonu kortizol, tedy zpomaluje tvorbu břišního tuku. Má mnoho probiotických vlastností. Vytvoří vám perfektní střevní kulturu, má ale málo kalorií.

9. Okurky

Okurky vás v létě velmi osvěží. Člověk by měkl sníst jednu okurku denně. Má mnoho vody. Na unavené oči se používají i obklady z okurek. Velmi dobře se pěstují na vysokých záhonech. 

10. Voda

Mít dostatek vody v těle znamená optimalizovat metabolismus. Pokud vypijete 2 poháry vody večer, nebudete mít křeče.  Pokud vás bolí hlava, chce to opět 2 poháry vody. Barva moči určí, zda máte dost vody v těle. Čím světlejší, tím lepší. Perlivá voda není ideální. Lepší je přidat citron, mátu, okurku…

11. Pálivé papriky

Koření jako takové pomáhá spalovat tuky a navozuje pocit sytosti. Máte - li pálivé jídlo, stačí vám ho mnohem méně. Papriky jsou velmi výživné a zdravé.  Velmi dobře se pěstují na vysokých záhonech. 

12. Meloun

Je ideální letní potravou pro RAW stravu. Jeden meloun vás zasytí a občerství na celý den. Ti, kdo jsou vyznavači čerstvých šťáv dokonce tvrdí, že odšťavněná zelená dužina je výživnější, než červený vnitřek.

Velmi dobře se pěstuje na vysokých záhonech i v méně klimaticky příznivých oblastech. V akvaponickém nebo hydroponickém skleníku by asi šel pěstovat celoročně. Je velmi náchylný na nízké teploty, má 1 m hluboké kořeny.

13. Citronová šťáva

Citron je velmi zdravá potravina. Ideální ke svačině je vymačkat 2 citrony do poháru vody a vypít. Ačkoliv je kyselý, v těle vám zvyšuje zásaditost. Má mnoho vitamínů, včetně vitamínu C. má antioxidační účinky.

14. Rajčata

Je stále cennější potravina. Sušené rajče je v ceně kolem 450 Kč/kg. Na 1 m2 můžete snadno vypěstovat až 2000 rajčat. Je to tedy velmi dosažitelné potravina. Ale není levné. Kvalitní rajčata Kameničany se i v létě prodávají za téměř 4 EURa.  Ale zase mají perfektní chuť, vitamíny, vyzrálost, .,

Proč to ale kupovat, když to můžete snadno vypěstovat doma na okně nebo na balkóně? I na balkoně v paneláku lze vypěstovat až 100 kg zeleniny za rok. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Jak naložit zelí
Pěstování bylinek na balkoně
Vysoké záhony