Echinacea je už po tisíciletí známá pro své mimořádné léčivé síly. Kouzlo této původem severoamerické byliny, znali již tamější Indiáni, pro které byla třapatka nachová, jak zní její český název, jednou z nejvýznamnějších rostlin.

Tuto tradiční léčivou bylinu využívali při různých zdravotních obtížích. Tyto V Evropě se však její léčivé vlastnosti začaly výrazněji využívat až ve 30. letech 20. století.

V současnosti echinacea zažívá velký boom, je jednou z nejčastěji používaných bylin na světě. Vědeckými výzkumy bylo prokázáno, že její léčivé účinky daleko převyšují léčivost ostatních bylin, dokonce byla prohlášena za nejvýznačnější přírodní léčivo posledních let. A není divu, důvodů je totiž k tomu celá řada. Echinacea má významné antibakteriální a antivirové účinky, funguje jako přírodní antibiotikum. Obsahuje množství účinných látek, díky nimž je známá jako stimulant našeho imunitního systému, povzbuzuje funkci bílých krvinek, které jsou ochranným štítem našeho těla. Právě ony totiž likvidují všechny viry a bakterie, čímž celkově posilují naši obranyschopnost a jsou výborným pomocníkem v oblasti prevence nemocí a účinnou zbraní proti infekcím a plísním. Vliv má ale i při rekonvalescenci, pomáhá tělo dostat zpět do formy a posílit ho, doporučuje se i při léčbě antibiotiky, neboť mnohé z nich právě snižují imunitu.

Je výbornou prevencí před zánětem dýchacích cest, chřipkou, angínou a nachlazením, pomáhá při horečce, zduření sliznic i bolesti hlavy. Prospěšná však může být i při určitých typech recidivujících onemocnění, například při zánětu dásní a středního ucha nebo při zánětu močového ústrojí, ženských pohlavních orgánů či prostaty. Echinacea je doporučována i pacientům s rakovinou, kteří podstupují chemoterapii a ozařování, protože má příznivý vliv na bílé krvinky, které jsou při tomto druhu léčby likvidovány.

Rostlina se využívá celá, nejúčinnější látky ale obsahuje právě kořen, který je bohatý na pryskyřice, silice, glukózu, fruktózu a inulin.

Foto zdroj: profidoplnkystravy.cz a redakce