Fobie je spojená se strachem z objektů, situací nebo lidí. Nejedná se však o běžný strach, který je normální a mnohdy dokonce i funkční a prospěšný. To když se díky strachu vyhnete skutečnému ohrožení. Fobie je naopak psychická porucha, která svého nositele v každodenním životě dokáže opravdu velmi potrápit. Bývá často spjata i s úzkostnými stavy a nepříjemnými fyzickými projevy.
Lidé trpící fobií si svůj iracionální strach velmi dobře uvědomují. Po vystavení objektu svého strachu propadají úzkosti. Úzkostné stavy jsou doprovázeny stejnými fyziologickými reakcemi, jako například panická úzkostná ataka. Bušení srdce, pocit tlaku na hrudi, neschopnost se nadechnout nebo pořádně vydechnout, motání hlavy, návaly horka nebo chladu. Opravdu nepříjemné tělesné stavy, kdy máte pocit, že musíte každou chvíli omdlít nebo možná rovnou umřít. Panická ataka se projevuje podobně. Na rozdíl od fobie postižený ale často netuší, jaká konkrétní situace záchvat paniky vyvolává.
K léčbě fobií i úzkostných stavů se obvykle využívá psychoterapie kombinovaná s farmakoterapií. Případné léky tlumí nejhorší projevy nemoci. Psychoterapie je potom stěžejním prostředkem, který řeší skutečnou příčinu nemoci.
Většina fobií vzniká už v dětském věku. Je ale třeba s nimi pracovat právě tady a teď. Technikami, které pomáhají zvládnout aktuální strach a vytvořit záchranné mechanismy pro vyrovnání se s dalšími atakami. Psychoterapie představuje účinný způsob boje s fobií. Zapomeňte na přesvědčení, že k psychoterapeutovi docházejí jen blázni nebo narušení jedinci. Odborně vedená terapie často vede až k úplnému vyléčení.
Čím dříve začnete svůj problém řešit, tím rychleji začnete znovu kvalitně žít. Jen myslete na to, že na výběru terapeuta hodně záleží. Pokud ve svém okolí nemáte někoho, komu plně důvěřujete, zvolte klidně psychoterapie online. Návštěvy odborníka tak proběhnou skrze obrazovku v prostředí, které dobře znáte a kde se cítíte dobře. Navíc nemusíte nikam složitě dojíždět a chystat se na schůzku. Vyhraďte si jen klidné místo bez rušivých vlivů a zajistěte kvalitní internetové připojení. Terapie na dálku má své výhody a navíc je stejně účinná jako běžná psychoterapie.