Lodžie může zkvalitnit bydlení i tam, kde dosud žádná nebyla a k dispozici nebyl ani miniaturní balkon, a dokonce ani francouzské okno se zábradlím. Prostě byt měl zatím na fasádě jenom klasické okno, nebo ani to ne. Ale i v takovém případě si novou lodžii můžete pořídit. A pokud už jednu máte, můžete si dopřát druhou, případně i dvou sousedících místností mít jednu spojenou velkou lodžii. Záleží jen na vás, pro co se rozhodnete.
Možná by bylo dobré vysvětlit, jak se lodžie liší od balkonu. Lodžie bývá někdy zaměňována za balkon. Zásadní je, že lodžie nevystupuje mimo obvodovou zeď, zatímco balkon ano. Ale dnes dokonce původní lodžie do prostoru prodloužit, takže do prostoru zasahují, ale jejich větší část je v budově. Proto také mají všechny lodžie boční stěny a jakoby prodlužují podlahu bytu i do otevřeného prostoru.
Lodžie vždy zatraktivní byt, protože stále více lidí vítá možnost jíst, odpočívat a někdy pracovat na čerstvém vzduchu. V případě přidání druhé lodžie může být samozřejmě i samostatné bez spojení a na úvaze majitele je i, zda chce mít na spojenou velkou lodžii vstup jen původní, tedy z jedné, nebo ze dvou místností zároveň. Další variantou je výměna původního balkonu, který už nemusí být u starších domů v nejlepším stavu, za zbrusu novou železobetonovou lodžii.
Výstavba nové lodžie ale nemusí být jen otázkou zvětšení bytové plochy. Nové lodžie lze připojit také je společným dosud nevyužívaným prostorům, třeba v mezipatrech panelových domů. Vznikne tak místo pro kuřáky, nebo sousedská kavárnička pro ochutnávku domácího pečení a výměnu receptů nad šálkem kávy a na čerstvém vzduchu. Možné rozměry nové lodžie jsou různé a závisí na celkové konstrukci domu a volné ploše, kam je možné lodžie umístit. Maximální délka nové lodžie je ale 6 metrů.