Máte strach pustit si do interiéru šedou barvu, protože vám připadá moc fádní, studená a depresivní? Nemusí tomu tak být, pokud ji použijete vkusně a na správných místech. V kombinaci s jinými barvami je šedá velmi moderní a atraktivní.
Bílé coby barevnému základu v rámci interiéru už dávno odzvonilo. Na vzestupu je právě šedá, která patří mezi neutrální univerzály, jež lze nápaditě kombinovat s jinými barvami a materiály.
Moderní interiérový design nepokládá šedou za žádnou nenápadnou myšku. Je to barva, která ztělesňuje eleganci, sebevědomí a vkus. Dokáže “zkrotit” a vnést klid k výrazným sytým odstínům. A navíc na ní nejsou vidět nečistoty!
Do šedé můžeme zahalit opravdu kde co. Od podlahy přes, nábytek, stěny až po doplňky jako je třeba koberec či šedé povlečení. Jen je potřeba dát si pozor na její intenzitu, neboli sytost. Světlé tóny šedé dávají prostoru chladnější charakter, naopak její sytější (a tedy tmavší) odstíny ho pocitově oteplí.
Pokud ji chcete použít jako neutrální základ, volte spíše světlejší nebo střední tón a rozprostřete ji na velkých plochách, jako jsou stěny či podlaha. Aby šedá nepůsobila depresivně a nudně, je potřeba ji dobře zkombinovat.
Ideální je spojit šedou s teplými barvami jako je žlutá, červená, oranžová či růžová (tato kombinace je teď obzvlášť v kurzu). Má totiž schopnost mírnit kontrasty a dokáže propojit i dvě barvy, které by třeba na bílém základu působily příliš ostře.
Slušivá je i kombinace s přírodními tóny jako jsou odstíny zelené nebo hnědé. Pokud chcete použít chladnější barvy, buďte obezřetní a volte spíše matné či pastelové odstíny.
Bytoví návrháři se nebojí ani spojení šedé, bílé a černé. Takový prostor pak lze hezky oživit barevnými doplňky, dekoracemi či knihovnami. Když je navíc takto laděný interiér okořeněn dřevěnou podlahou, jde o velmi vkusně vypadající design ve skandinávském stylu.