JXTC Urban Life - шаблон joomla Продвижение

Bydlení

Jak pěstovat kávovník

Jak pěstovat kávovník

Káva je pro někoho droga, bez níž se neobejde, pro jiného důvod na setkání s přáteli nebo jen k relaxaci s knížkou v ruce. I když už dneska mnoho lidí používá kapslové kávovary, nádhernou vůni čerstvě upražené kávy nic nenahradí. Ale káva není jen voňavý nápoj, je to také moc zajímavá rostlina, kterou si můžete zkusit vypěstovat doma v květináči.

Je to sice rostlina tropická, ale pokud jí dopřejete v bytě vhodné teplotní podmínky, může prospívat i u nás.

Co je to kávovník

Kávovník pochází původně z Etiopie, odkud se tato rostlina rozšířila do celého světa. Nejčastěji jsou pěstovány dva druhy, a to kávovník arabský (coffea arabica), nebo kávovník statný (coffea canephora). Jak už název napovídá, první je zdrojem kávy arabica, druhý kávy robusta, přičemž arabica je považována za kvalitnější. Pěstovat doma lze oba druhy, ale každý z nich potřebuje trochu jinou půdu. U nás se obvykle prodává kávovník arabský.

Semínko nebo sazenice?

Kávovník je možné pěstovat jak ze semínka, tak i ze sazeničky. Ty se dají koupit třeba ve specializovaných e-shopech a obvykle se dodávají jako několik rostlinek v jednom květináči. Jejich výška je okolo 10 až 15 cm nad okraj květináče.

Vypěstovat doma se kávovník dá i ze semínek, ale ta musíte získat od někoho, kdo už vlastní kávovník pěstuje. Dají se i koupit, ale tam je jistota vyklíčení podstatně menší, protože nemáte záruku, že nejsou stará. Aby semínko kávovníku vzklíčilo, musí být zasezeno nejpozději do roka po sklizni. Pro klíčení je vhodný písek. Do většího květináče dejte vrstvu písku, na ni položte až 10 semen a překryjte je další tenkou vrstvou písku. A pořádně zalijte. Klíčit začnou za několik týdnů, může to trvat až 1,5 měsíce. Během té doby udržujte písek stále vlhký. Vzklíčené rostliny pak rostou celkem rychle, za 3 až 4 měsíce nasadí už druhé patro listů, což je doba, kdy je kávovníky třeba přesadit do květináče se zemí.

Kde pěstovat kávovník

I když se kávovník komerčně pěstuje na plantážích na plném slunci, raději má stín nebo polostín. Určitě není vhodné s ním hýbat, takže pěstujete-li ho v bytě, i na léto ho nechte doma, máte-li ho v zatepleném skleníku, nechte ho tam i v zimě. Ideální teplota v létě by se měla pohybovat kolem 28 °C, během zimy by neměla klesnout pod 15 až 20 °C. Mráz rostliny zabije.

Další podmínky pěstování kávovníku

Kávovník není příliš náročný na péči a dokonce vám umí napovědět, co potřebuje. Pokud „má žízeň“, svěsí listy a tím vám naznačí, že byste ho měli zalít.  Dopřejte mu pak něco jako tropický liják, což v praxi znamená, že květináč postavíte do plastového umyvadla nebo kbelíku a důkladně ho prolijete vodou, nejlépe dešťovou, ale ne moc studenou. Ve vodě ho pak nechte stát asi 30 minut, určitě se vzpamatuje. 

Pokud bude rostlina v pořádku, asi po třech letech poprvé pokvete bílými, příjemně vonícími květy. Po 10 až 14 měsících od květu dozrají na kávovníku plody. Jsou to bobule, každá se dvěma semeny. Jednou až dvakrát měsíčně můžete kávovník trochu přihnojit, vhodné hnojivo vám poradí v obchodě se zahradnickými potřebami. Musíte ale kávovník zastřihávat. V přírodě je to keř nebo stromek, který může dorůst do dvou i více metrů výšky, takže ho udržujte ve velikosti, která vám vyhovuje.

Přihlášení do klubu