Křečové žíly nejsou jen estetický problém. Pokud křečové žíly neléčíte, nohy mohou otékat, svědit, bolet. Problémy mohou vést až ke vzniku chronické žilní nedostatečnosti se sklonem k bércovým vředům, trombózám a problémům s lymfatickým systémem. Nepodceňujte léčbu křečových žil.

Co jsou křečové žíly a jak vznikají

Častěji křečové žíly (odborně varixy) postihují povrchový žilní systém dolních končetin. Křečové žíly jsou vystouplé a uzlovitě rozšířené. Vznikají, když je žilní systém nedostatečný, krev se neodčerpává, žilní chlopně nefungují správně a krev proudí zpět (tzv. reflux). Krev se v dolních končetinách začne hromadit, žíly se rozšiřují a dochází ke vzniku křečových žil.

Léčba křečových žil

Křečových žil je možné se zbavit několika způsoby. Laserová operace řeší velké povrchové žíly s výrazným refluxem. Flebektomie odstraní menší křečové žíly, sklerotizace vás zbaví drobných křečových žilek na dolních končetinách a laserové odstranění křečových žilek je vhodné pro tzv. metličky. Správnou léčbu vám navrhne lékař, ideální je obrátit se na profesionály v oboru, kteří mají mnohaleté zkušenosti s léčbou křečových žil. V BcD Clinic, pražské klinice estetické a cévní medicíny a miniinvazivní plastické chirurgie se s křečovými žilami léčí jak ženy, tak muži. Vznik křečových žil je primárně vázán na genetiku, takže obecně vzniku křečových žil většinou nelze zcela zabránit. Jejich nástup, velikost a možné komplikace však můžeme prevencí zpomalit a zmírnit. 

Laserová operace

Léčba křečových žil diodovým laserem (tzn. EVL metodou) nahradila původní chirurgickou léčbu. Tato metoda se používá hlavně na velké křečové žíly. Laserové vlákno se zavede do žíly a zevnitř jí zataví a stáhne, takže přestane být průchodná.

Ošetření laserem:

  • je šetrné
  • minimalizují se pooperační komplikace
  • po zákroku pacient odchází domů
  • minimálně bolestivé
  • po ošetření se nosí kompresní punčochy kratší dobu

Flebektomie

Jedná se hlavně o metodu doplňkovou, protože není vhodná pro všechny typy křečových žil. Provádí se v místní anestezii, kdy se pomocí malých řezů nebo vpichů drobnější křečové žíly odstraní. Po ošetření dochází k rychlému zotavení. Po zákroku je důležité nosit kompresní punčochy a krátkodobě se vyhnout sportu.

Sklerotizace

Tato metoda se používá hlavně k léčbě středních a malých křečových žil. Do postižených žil se aplikuje roztok, který vyvolá neinfekční drobný zánět. Žíla se zevnitř naruší, postupně se stáhne a po čase se vstřebá. Součástí sklerotizace křečových žil je opět nošení obinadel nebo kompresních punčoch po zákroku.

Laserové ošetření metličkových žilek

V případě drobných izolovaných žilek, tzv. metliček, se využívá laserové ošetření speciálním, vysoce účinným NdYAG laserem. Světelná energie se uvnitř cévy přemění na teplo, céva se stáhne, přestane fungovat a postupně se rozpadne a vstřebá. Laserové ošetření žilek je vhodnou pouze pro žilky s průměrem do 2 mm.

Více o křečových žilách zde.