Oregano je výborné koření známé jako staročeská dobromysl, která má také výborné léčivé účinky. Roste volně na loukách a na zahradách se odjakživa pěstuje jako léčivé koření.
Oreganu se daří na loukách a stráních od nížin po střední polohy a pro pěstování na zahradách byly vyšlechtěny kultivary se silnější chutí. Snadno se množí, takže může „zaplevelit“ celý záhon. Proto se více pěstuje v nádobách.
Pěstování oregana
Vyžaduje suché a slunečné stanoviště. Proto jej lze pěstovat i na skalce, kde však musíme pravidelně omezovat jeho rozrůstání. Také je můžete vysévat na záhon, nebo předpěstovat. Ze vzrostlých sazeniček můžeme množit další jedince dělením. Jelikož je oregano choulostivé na mráz, musíme je na zimu přihrnout zeminou a ještě zakrýt chvojím. Ovšem nejlépe přečká zimu ve skleníku.
Sklizeň
Sbíráme nať rostlin, a to dvakrát ročně v době plného květu a pak na podzim. Stříháme ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých rostlinky znovu obrazí. Používáme je v čerstvém stavu jako koření do jídla, zejména při přípravě masa nebo typických italských pokrmů. Pokud chceme oregano uchovat na zimu, pak nastříhané natě rozprostřeme ve slabé vrstvě na slunce, nebo můžeme svázat několik rostlinek a svazky zavěsit někam do stínu, případně do dobře větrané místnosti.
Léčebné účinky oregana
Již ve starověkém Řecku se odvar z oregana používal jako protijed. Dobromysl pomáhá při mnoha zdravotních potížích. Například čaj z dobromyslu pomáhá odvádět z těla škodlivé látky, takže se používá jako detoxikační přípravek nebo při různých otravách. Má zklidňující účinky, kterých využívají lidé trpící stresem a nespavostí. Vhodný je také pro ženy trpící na bolestivou menstruaci. Velice pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, kašli, rýmě a také při bolestech kloubů. Oregano má desinfekční a protizánětlivé účinky, působí proti průjmům, povzbuzuje chuť k jídlu, usnadňuje usnadňuje odkašlávání a uvolňuje křeče.
Související články: