S příchodem podzimního počasí každoročně raketově stoupne spotřeba medu v českých domácnostech. Každý totiž ví, že med je takřka zázračným bojovníkem proti nachlazení, ale také proti únavě, infekcím a oslabení organismu. A navíc jeho nezaměnitelnou sladkou chuť milují děti i dospělí.
Druhy medu známé i exotické
Většina české produkce medu se dělí do dvou skupin – medu květového (lučního) a medovicového (lesního) Liší se barvou, chutí i „výrobou“, kterou má na starosti včelstvo. Obecně lze říci, že luční med je na výrobu jednodušší. Včely sbírají nektar z květů a v úlu jej pak zahušťují, upravují a skladují v plástvích. Lesní med do výrobního procesu přibírá navíc ještě další hmyz – nejčastěji mšice, které se pasou na rostlinách a cukernou složku mízy, kterou nepotřebují, zanechávají po lese. Připravují ji tak včelám, které ji sbírají a nosí do úlu. Podle toho z kolika druhů rostlin pochází surovina na výrobu medu, vznikají medy smíšené či jednodruhové. Mezi ty vzácnější jednodruhové patří např. med akátový, lipový, vrbový, malinový nebo dokonce pohankový med. Ze zahraničí si můžete dovézt med avokádový nebo třeba levandulový.
Léčivé a kosmetické účinky medu
Historicky prověřené léčivé účinky má med zejména na nemoci z prochladnutí, záněty horních cest dýchacích, či anginy. Všichni si jej rádi při marodění přidáváme do čaje, odborníci ale radí jej spíše konzumovat samotný. Lžičku asi třikrát denně. Med působí antisepticky i na zevní poranění, hojí rány a účinně bojuje i s artritidou. V kosmetice se hojně využívá jako přísada do krémů a emulzí. Výborná je medová masáž, při které uvolníte ztuhlé svaly a osvěžíte a zjemníte kůži zároveň (mimochodem skvělý tip na Vánoční dárek!). A v neposlední řadě, med je z podstaty cukr, takže působí blahodárně na naše nervy, uklidňuje a podporuje klidný spánek.
Použití v kuchyni
Přes veškeré léčivé vlastnosti medu ho stále bereme nejvíce jako potravinu, i když by se možná spíše hodil do lékárničky. S medem, stejně jako s jinými sladidly bychom to neměli přehánět, ovšem stále platí, že je pro konzumaci o kousek zdravější a vhodnější než klasický bílý cukr. Využití medu v kuchyni má tisíce podob. Používá se zastudena i při vaření a pečení, do sladkých i slaných pokrmů. Některé slavné pokrmy jsou na medu přímo založené – slavný dort medovník, pečená kachna na medu nebo vánoční medové perníčky. Protože brzy bude čas právě medových perníčků, které připravujeme s předstihem na Vánoční svátky, máme pro vás jeden osvědčený recept:
Vánoční medové perníčky
600 g mouky hladké pšeničné nebo mix hladké a žitné
5 lžic zahřátého medu
150 g moučkového cukru
1 a půl lžičky jedlé sody
130 g másla nebo jiného tuku
2 lžiček koření do perníku, vanilkový lusk, lžička kakaa
3 vejce (2 do těsta a jedno k potírání před pečením)
Ze všech přísad vypracujeme hladké těsto, které necháme alespoň přes noc v lednici. Perníčky vykrajujeme, potíráme rozšlehaným vajíčkem a pečeme na 170 stupňů dozlatova. Po vychladnutí můžeme ozdobit cukrovou polevou nebo čokoládou. Perníčky je nutné skladovat alespoň 3 týdny v uzavřené nádobě, aby do Vánoc pěkně změkly.