Někteří zastávají názor, že Den svatého Valentýna je komerční svátek, který do české tradice nepatří. Jiní berou den 14. února jako hezkou příležitost vyznat své city milované osobě bez velkého přemítání, zda se jedná o svátek převzatý nebo ne. Ať už patříte na jednu nebo druhou stranu, přečtěte si o historii a zvycích svátku sv. Valentýna, svátku zamilovaných.

3 legendy o vzniku svátku zamilovaných

1. Svátek Lupercalia

Na základě pohanských tradic se ve starověkém Římě v době asi 5. století našeho letopočtu slavil svátek Lupercalia. Zdá se, že tehdejší lidé měli podivný smysl pro humor. Podle tradice si v období od 13. do 15. února mládenci na základě losu „vybrali“ partnerku pro následující rok. Ano skutečně jim milenku/milence vybrala náhoda na základě losu se jménem.

2. Odvážný kněz

V anglosaských zemích se tradičně slaví den 14. února jako svátek lásky. Historie, která se skrývá za tímto svátkem zamilovaných, ale moc romantická není. Legenda zhruba z období 3. století našeho letopočtu, vypráví o římském knězi jménem Valentine, který tajně oddával zamilované páry v době, kdy císař Claudius zakázal sňatky. Důvodem zákazu byla myšlenka, že svobodní muži jsou lepší válečníci, nebojí se totiž položit svůj život, nemyslí na své ženy a děti. Kněz byl dne 14. února přibližně roku 269 popraven. V 5. století papež Gelasius I. Vyhlásil 14. únor svátkem sv. Valentýna. Pravděpodobně tak splynul se svátkem Lupercalia.

3. Obchodní tah

Poslední teorie vzniku svátku, ve kterém si muži a ženy vyměňují dary a přání, není romantická ani trochu. Je chladný obchodní tah, kterým jistý podnikatel chtěl odvrátit krach své firmy na výrobnu vánočních přání. Tak si v na nejméně výnosné období, únor, vymyslel svátek Sv. Valentýna a přiměl lidi si myslet, že nejlepší způsob, jak vyznat lásku, je obdarovat svůj protějšek valentýnským přáním. Dnes se také zdá, že se na tento svátek těší zejména obchodníci.

Ať už to s historií svátku svatého Valentýna bylo jakkoliv, tradice oslav dne 14. února jako dne zamilovaných prostoupila do, i v České republice. Pravda ovšem je, že člověk přeci nepotřebuje speciální důvod k tomu, aby vyjádřil své city milované osobě. S filozofií svátku svatého Valentýna bychom svou lásku vyjadřovali jen jedenkrát v roce. Ten kdo opravdu miluje, svou lásku přeci vyjadřuje neustále, ať už činem, slovem, darem nebo obyčejným soucitem, pochopením a podporou.

Zdroj: Lottoland