Přípravy na natáčení filmu Milada, prvního celovečerního snímku o Miladě Horákové, jsou v plném proudu.
Hanna Schygulla jako Františka Plamínková
V průběhu května v Praze proběhly kostýmní a maskérské zkoušky s americkým hercem Robertem Gantem, který ve filmu ztvární manžela Milady Horákové Bohuslava, a s představiteli dalších rolí. Režisér, scenárista a producent David Mrnka pro realizaci svého debutu sestavil mezinárodní tvůrčí tým zkušených profesionálů. Spojení různých národností a kultur se symbolicky zhmotnilo v Hanně Schygulle, německé herečce narozené v Polsku a v současnosti žijící v Paříži, která v těchto dnech podepsala smlouvu na roli senátorky Františky Plamínkové. Jméno herečky v titulní roli Milady Horákové by mělo být známé v průběhu následujících týdnů. Jisté je, že půjde o hvězdu světové kinematografie. Ve filmu Milada se objeví nejen špičkoví zahraniční, ale i domácí herci, například Tatjana Medvecká, Vica Kerekes, Jaromír Dulava, Karel Dobrý nebo Aňa Geislerová v roli soudkyně Ludmily Brožové.
Natáčet se bude v Praze, Terezíně, na Šumavě a u Hradce Králové
Během letošních prázdnin se budou natáčet sekvence bez herců a potřebné exteriéry, hlavní část natáčení začne oproti avizovanému plánu později a měla by skončit do jara příštího roku. Štáb se bude pohybovat v autentických lokalitách, především v Praze, Terezíně, na Šumavě a také u Hradce Králové, odkud pochází Bohuslav Horák. Vznik filmu, jehož ambicí je přiblížit mezinárodnímu publiku dramatický osud Milady Horákové, který ve své době otřásl světem, provázejí četná specifika. David Mrnka jej chystá od roku 2007, délka a náročnost příprav odpovídají unikátnosti projektu.
Natáčet se bude v anglickém jazyce
Natáčet se bude v anglickém jazyce, ale všichni herci budou mít jemný český akcent, takže už teď intenzivně pracují s vokálním a dialektovým koučem. Film bude předabován i do českého jazyka, takže čeští herci propůjčí hlas sami sobě. Výsledný obraz bude kolorován tak, aby se dal sladit s dobovými materiály, které budou ve filmu použity, a evokoval 50. léta minulého století nejen kostýmy, ale i celkovou atmosférou.
Milada Horáková se stala symbolem
Milada Horáková se stala symbolem odvážného boje za svobodu. Scénář Davida Mrnky není založen na popisu tehdejší politické situace v Československu, ale na základě skutečných událostí, bez zbytečného patosu vypráví osobní příběh hlavní protagonistky. Snaží se přiblížit Mileniny ambice i pochybnosti, rozpolcenost mezi povinnostmi k vlasti a rodině, odhodlání žít v souladu se svým přesvědčením. Dcera Milady Horákové, Jana Horáková – Kánská, tvůrcům zpřístupnila dosud nezveřejněné podklady a materiály, např. osobní dopisy, rodinné fotografie, paměti Bohuslava Horáka. „Film Milada není dokument a ani jsme se o něj nesnažili. Nicméně obsahuje pasáže s přesnými citacemi – například poslední Miladiny dopisy, její řeč během soudního procesu, Gottwaldův projev z Února a další. Zbývající texty byly napsány na základě toho, jak a o čem reálné postavy v té době hovořily. Jde o historický film, založený na pravdivém příběhu,“ vysvětlil David Mrnka.